Imádom és ki nem hagynám! Rengeteg finomság készíthető belőle, de én simán, vajas kenyérrel is töménytelen mennyiséget meg tudok belőle enni.
Leveleit tavasszal, a virágzás előtt szedik, és frissen használják fel, mert szárítva gyógyhatásuk gyengül. Hagymáját a fokhagymáéval azonos módon hasznosítják.
Gyűjtéskor fontos az óvatosság, mivel a medvehagyma könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal. Az eredmény súlyos, esetenként halálos mérgezés lehet, mivel az említett növény levelei emberi fogyasztásra alkalmatlanok.
A medvehagyma és a gyöngyvirág közti legfőbb különbség az, hogy a medvehagyma levelei és virágzata is erősen fokhagyma-illatúak, míg a másik két növényé nem. A gyöngyvirág levelei rövidebbek és jelentősen szélesebb, tojásdad alakúak; virágai pedig nem a szár csúcsán, hanem a tő közelében erednek és édes illatúak.
A védett területek kivételével hazánkban még nem tiltott gyűjtése.
Fiatal leveleit és hagymáját használják gyógyászati célokra. Fokozza az étvágyat és az emésztőrendszer működését. Vérnyomás és vérzsírcsökkentő, vértisztító hatása van, C-vitamin tartalmának köszönhetően javítja a szervezet ellenálló képességét. Kedvezően hat a gyomorra, krónikus hasmenés és szorulás esetén is jó hatású. Enyhíti a szédülést, fejfájást, tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, könnyíti a vizeletürítést.
Frissen a leghatékonyabb és legfinomabb. Eltartható aprítva sóval összekeverve, olajban, valamint a legegyszerűbb, ha lezárt nylon zacskóban lefagyasztjuk. Célszerű kis zacskókban lefagyasztani és úgy eltenni, hisz akkor nem kell felengedni mindet. A fagyasztás után a felengedett medvehagyma rostjai szétesnek és sötétedik, valamint némi levet ereszt, azonban még mindig a fagyasztás őrzi meg hatóanyagának nagy többségét.
Enyhe vérlemezke- (trombocita-) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel együtt fogyasztása nem javasolt, mert a vérzés kockázatát fokozza. Ugyanezért nem szabad hagymát enni műtétek előtt, és rendszeres fogyasztása a nem szteroid véralvadásgátlót, gyulladáscsökkentőt szedő betegek számára csak orvosi felügyelettel engedhető meg.
Az első üdítő ételünk a medvehagyma-pesto:
Hozzávalók: 8-10 db. medvehagyma levél, 1 ek. fenyőmag, 2 gerezd fokhagyma, kb. 2 ek. olívaolaj,
30g. friss bazsalikom, 1 ek. reszelt parmezán
A medvehagyma leveleket nagyon apróra vágjuk a bazsalikommal együtt, majd a fenyőmaggal, fokhagymával és a reszelt parmezánnal mozsárban finom krémmé keverjük. Apránként hozzáadagolunk 2 evőkanálnyi olívaolajat is, illetve annyit, amennyinél kenhető, lágy masszát kapunk.
Főtt tésztához is keverhetjük, nagyon finom.
Nagyon kevés olajon egy fej hagymát megdinsztelek,mellé rakok két gerezd zúzott fokhagymát, majd ha az illatozni kezd, teszek rá egy felkockázott burgonyát. Kevés vízzel , vagy hús alaplével felöntöm és a burgonyát puhára főzöm. Zabtejszínt öntök bele, amivel kiforralom a levesünket. Rádobok egy csokor medvehagymát, egy percig főzöm, majd az egészet rúdmixerrel egyneműsítem. Tálaláskor pirított mandulaszeleteket szórok a tetejére.
Ahogy Babukám ette, pirított kenyérkockákkal:
A medvehagyma péksüteményekbe is süthető, rendkívül kellemes ízt kölcsönözve az ételnek.
Aki nem ismeri, mindenképp próbálja ki valamilyen formában.
Aki ismeri és szereti, mindenképp gondoskodjon arról, hogy ez a hagyma legyen akár a kamrájában, akár a fagyasztójában. Rendkívül sokoldalúan felhasználható gyógynövény, mely az igazi tavasz eljövetelét jelzi, segíti szervezetünket a télen felhalmozódott méreganyagok kiürítésében, valamint az első igazi vitaminforrás a tél után.
Medvehagymás muffin:
1 bögre teljes kiőrlésű tönkölylisztet és 1 bögre tönköly fehér lisztet elkeverek 1 cs. sütőporral, 3 tk. sóval, 1-1 ek.lenmaggal és szezámmaggal. 1 fej hagymát megdinsztelek kevés sóval. 1 bögre tejet, 0.5 bögre olajat, 1 tojást, valamint a dinsztelt hagymát simára dolgozom a lisztes keverékkel, végül 1 bögre, aprított medvehagymát teszek hozzá. Előmelegített sütőben sütöm.
Legyen ez a végszó a következő viszont-olvasásig!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Várom véleményed, írd meg!