2012. március 31., szombat

Variációk répára.

A héten répás ételeket készítettem.
Kedvenc zöldségesemnél már kaptam új, hazai sárgarépát, melyből vettem két csomaggal gyorsan.
Az első étel, a répa-fasírt volt, melynek alapjául szolgáló receptet itt találjátok.
Egy picit hozzátéve, így készítettem:
lereszeltem két nagyobb répát, két gerezd fokhagymát. Egy fej hagymát megdinszteltem. Ezeket összekevertem, tettem bele egy tojást, kevés sót, bazsalikomot, valamint annyi búzacsírát, hogy a massza összeálljon.
Kevertem bele az eredetihez hasonlóan szezámmagot, tettem még hozzá lenmagot (mely kifejezetten ajánlott székrekedés ellen), valamint az Aldiban vásárolt magkeverékből (napraforgómag, tökmag,fenyőmag) egy keveset.
Pogácsákat formáltam belőlük, teflonos serpenyőben, kevés olajon megsütöttem.

Nagyon ízletes lett, melegíteni egyet sem kellett belőle, mind elfogyott, ahogy kisült.
Köretként és főételként egyaránt fogyasztható. Gluténallergiások használhatnak a búzacsíra helyett kevés hajdinalisztet, pattogtatott amaránt-magot.

Második ételünk a rakott répa, melyhez első lépésként megtisztítottam egy csomag répát, felkarikáztam és sós vízben megfőztem.
Egy csésze jázminrizst kevés olajon, nagyon enyhén megpirítottam (folyamatosan kavargattam és csak fehéredni hagytam, nem barnulni), kétszeres mennyiségű vízzel felöntöttem, vega-mix-el megszórtam, megfőztem.
Pörkölt alapot készítettem (melynek korábbi leírását lásd itt),melybe kb. 40dkg. darált pulykacombfilét tettem. Amikor a pörkölt kész lett, a megfőtt rizst belekevertem.
Egy hőálló tál aljára raktam egy réteg pörköltet, amire a karikázott főtt répát tettem, majd jött még egy réteg pörkölt, még egy réteg répa. Ezt addig folytattam, míg a hozzávalók elfogytak. Arra figyeltem, hogy répa legyen a felső réteg. Erre öntöttem egy nagy doboz tejfölt, majd betettem a sütőbe és összesütöttem.
A végeredményből a kislányom két nagy tányérral fogyasztott el.






Tálaláskor adhatunk még mellé tejfölt, vagy joghurtot.

Még egy répás étel: répás-cukkinis tészta.
Ezt édesanyámtól vettem át és nagy kedvencem. Növényi tejszínnel és gluténmentes tésztával ételallergiások, diétázók is fogyaszthatják.
Egy közepes fej hagymát apró kockákra vágok, kevés sóval fele olaj-fele vaj keveréken megdinsztelem.
Míg a hagyma dinsztelődik, 2 nagyobb répát lereszelek, a reszelő legkisebb lukú oldalán, majd egy kisebb cukkinit a reszelő nagyobb lukú oldalán.
A megdinsztelt hagymára először a répát teszem, majd ha az megpuhult, akkor a cukkinit. Mivel a cukkininek nem kell sok idő, 3-4 perc elteltével, felengedem a zöldségeket tejszínnel. Összerottyantom és kész.

Diétánknak, allergiánknak megfelelő tésztával tálalom.
Ez az étel is nagyon gyors, egyszerű és igen ízletes.

Következő bejegyzésemben igazi húsvéti receptekkel jelentkezek, hogy ki tudjátok választani a számotokra legmegfelelőbb ételt, édességet.

Legyen ez a végszó a következő viszont-olvasásig!








2012. március 28., szerda

Hímes tojás, hímes szalvéta!

Rájöttem, nem tudok tojást fújni.
Pedig nagyon akartam és ennek megfelelően próbáltam is, de nem sikerült. Kivörösödtem, beleszédültem, abbahagytam, újrakezdtem, újra vörösödtem, újra szédültem, újra abbahagytam és így tovább.
Nagyon sok ötletet adtak a következő képek a tojás díszítéshez:





Itt, vagy a honlapunkon még több ihletet adó tojást láthattok.

Szóval szerettem volna én is elkészíteni néhányat közülük, de a fújás sikertelensége miatt, ez elmarad.
Ami viszont sikerült, az a szalvéta készítés. Nagyon sok, szebbnél-szebb húsvéti szalvétát láttam, melyek igen tetszetősek voltak.
Viszont volt itthon egyszínű szalvétám és úgy gondoltam, ha már a tojás-dekorálás nagyja kimarad, pótolom szalvétával. Egyedi, aranyos és nagyon olcsó, valamint a legnagyszerűbb, hogy a gyerekek is besegíthetnek. Elrontani nem lehet.
Ilyenek lettek a mi alkotásaink, melyet Babukámmal készítettünk:

A dekoráláshoz akrilfestéket használtunk.

Legyen ez a végszó a következő viszont-olvasásig!

2012. március 25., vasárnap

Az igazi pörkölt!

Még mindig küzdünk a székrekedéssel. Dr.nénivel többször konzultálva, átbeszélve a dolgokat arra jutottunk, hogy hashajtót kell adni Babunak. Létezik egy Laevolac nevű szer, mely kifejezetten gyerekeknek javallott, nem okoz hozzászokást és segít.
Eleinte arra gondoltam, hogy pszichés gondok miatt alakult ki ez a Kicsinél, de nem. Sajnos Piciri nem hajlandó semmiféle olyan ételt elfogyasztani, ami rostokat, vitaminokat tartalmaz. Nem eszik meg semmilyen gyümölcsöt, zöldséget. Mindenféle módon próbáltam már rávenni: együtt szüreteltünk paradicsomot, szőlőt, készítettünk turmixot, megetetett engem, az állatait, de ő maga nem fogyasztott el egy darabot sem semmiből. Erőszakoskodni nem akarok, nem is látom értelmét. Remélem, az óvoda ebből a szempontból jó hatással lesz majd rá.

Azt már említettem, hogy imádom Olaszországot és az olasz konyhát. Amikor olaszos ételt készítek, előjön  egy-egy emlékkép az ott töltött néhány napból és minden alkalommal el fog a vágy, hogy  még egyszer, csak egyszer eljussak még ebbe az országba, mely telis-tele van csodákkal.
A szép emlékeket a héten a carbonara spagetti elevenítette fel.

Spaghetti alla Carbonara:
hozzávalók: 8 szelet bacon, 500g. spagetti, 4 tojás sárgája, 50g. frissen reszelt parmezán, 320ml. tejszín

A bacont vékony csíkokra vágjuk és egy serpenyőben, közepes lángon, folyamatosan kavargatva, ropogósra pirítjuk. Egy tányéron - konyhai papírtörlő segítségével- a felesleges zsiradékot lecsepegtetjük.
A spagettit lobogó, sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük.
A tészta főzési ideje alatt, a tojások sárgáját, a reszelt parmezánt és a tejszínt egy mély tálban jól összekeverjük, a pirított szalonnát pedig beleadagoljuk. A szószt a forró tésztára öntjük és óvatosan összekeverjük, hogy a spagetti minden egyes szálára jusson belőle. Takaréklángra tesszük és 1-2 perc alatt átmelegítjük. Ízlés szerint frissen őrölt feketeborssal megszórjuk, reszelt sajttal tálaljuk.

Nálunk a legnagyobb kedvenc a tejfölös csirkepörkölt. Nem múlik el hét, hogy ne legyen legalább kétszer.
Sok helyen megfordultam már életemben. Éttermekben, vendégségben, ismerősöknél és ettem már ilyen és olyan pörköltet is. Volt, amelyik száraz lett-minden szaftot nélkülözött; volt, amelyik tocsogott a víztől és inkább langyos-pirospaprikás-sós vízre emlékeztetett és persze volt, amelyik igen ízletes, szaftos, igazi pörkölt lett.
A pörköltnek már a nevében benne van az elkészítésének módja, ízének fő jellemzője. A bele kerülő anyagokat le kell pörkölni.
Szinte mindenféle húsból lehet pörköltet készíteni.
Én a héten pulyka felső comb filéből készítettem.
Első lépésként pörkölt alapot készítek. Egy nagy fej vöröshagymát megtisztítok, apró kockákra vágok. Egy TV paprikát és egy paradicsomot megmosok, a paradicsom héját lehúzom (van hámozott, egész paradicsomkonzerv, mely tökéletesen megfelel erre a célra).
A hagymát kevés olajon, sóval megdinsztelem, majd hozzáadom a paprikát, később a paradicsomot. Fedő alatt, többször kevergetve addig dinsztelem, míg szinte pépessé válik az alapom. Hagyjuk, hogy egyszer-egyszer enyhén odakapjon az edény aljához, ugyanis a felkapart pörk-anyag ad igazán jó ízt majd a kész ételünknek.
Amikor pépes már az alapunk, a tűzről félre húzom, szórok bele pirospaprikát, fekete borsot, 2 gerezd zúzott fokhagymát, alaposan elkavarom, majd visszateszem a tűzre. Beleteszem a húst, azt is alaposan átforgatom a fűszeres alapba és fedő alatt, víz hozzáadása nélkül főzöm. Amíg a hús levet enged, többször kavargatom, nehogy odakapjon a fűszeres alap, mert a pirospaprika megkeseredik. A hús szépen, lassan kiengedi saját levét, amiben megpuhul. Ha húsunk szárazabb, adhatunk hozzá kb. egy deci vizet akkor, ha a saját levét elfőtte és még nem készült el. Az edény aljáról minden esetben kaparjuk fel a keletkezett pörk-anyagot. Ha a víz elfőtt, ismét adhatunk egy deci vizet, mindezt addig folytatva, amíg húsunk megpuhul.
Igazából ennyi lenne az alap-pörkölt készítésének titka. Abban az esetben, ha tejfölösen szeretnénk fogyasztani, habarást készítünk tejfölből és kevés lisztből, melyet csomómentesre keverünk, a pörkölt szaftból pár kanállal szedünk a habarásunkba, eldolgozzuk (hőkiegyenlítés), majd vékony sugárban a pörköltbe csorgatjuk. Akkor, ha nagyobb húsokból készítjük ételünket (csirkecomb, farhát..) jobb, ha a húsokat kiszedjük, úgy csorgatjuk a habarást a szaftba, majd szépen visszahelyezzük az edénybe a darabokat, átforraljuk és kész.



Legyen ez a végszó a következő viszont-olvasásig!

2012. március 24., szombat

Piknik az Eiffel-toronynál.

Egyik délután pikniket rendeztünk az Eiffel-torony lábánál.
Három felnőtt, három gyerkőccel, mini zsömléből készült, medvehagymás szendvicsekkel elindult piknikezni. Ragyogó délután volt és azt hiszem minden ott lévő gyermek és anyuka jól érzete magát.
Persze nem indultunk útnak Párizs felé, bár szerettünk volna az igazi Eiffel-toronynál uzsizni. De így is jól éreztük magunkat.

A gyerekek mini-zsömlét kaptak, szendvicsnek elkészítve, a felnőttek vajazott, lenmagvas-teljes őrlésű kenyeret, rengeteg medvehagymával. Aztán jókat leheltünk.
Emmácska annyira jóízűen ette a szendvicset, hogy öröm volt nézni. Megette a Nándikáét is, aki inkább a felnőttek kenyeréből csemegézett, majd elkérte a Babu szendvicsét is.
Bár nincs messze tőlünk a torony,minden gyerkőc nagyon elfáradt. Babu a fürdést és vacsorát követően, pillanatok alatt elaludt.
Azóta minden nap emlegeti a pikniket. Megígértem Neki, hogy hétvégén ismét elmegyünk.


Kedden kapott Babu oltást, kullancs csípés ellen.
Dr.néni kedden délelőtt jött. Előző itt létekor panaszkodtam Neki, hogy bár nem szoktam újságokból kinézett receptek alapján ételeket, süteményeket készíteni, most mégis megtettem és ugyanúgy ráfaragtam, mint eddig mindig.
Egy fényképen nagyon jól mutató, kívánatos, meggyes süteményt készítettem el, aminek a végeredménye egy teljesen ehetetlen valami lett. Nem szoktam pocsékolni és nem is szeretek, sajnos ezt ki kellett dobnom. Dr.néni vigasztalásként megígérte, hogy elhozza nekem a boci szelet receptjét.
Kedden meg is kaptam, sőt, el is készítettem és nem csalódtam. Gyors, mégis isteni finom. Több ismerősömmel már meg is kellett osztanom a receptet:

kakaós tészta:
18 dkg. liszt, 15 dkg cukor, 4 tojás, 1 dl. tej, 1 dl. olaj, 3 ek. kakaópor, 1 cs. sütőpor

túrós krém:
50 dkg. túró, 20 dkg. cukor, 1 tojás, 1 cs. vaníliás cukor, 5dkg. búzadara, 1 citrom reszelt héja

A tojások sárgáját kikeverjük a cukorral, hozzáadjuk a tejet, olajat, kakaóport, majd a sütőporral elkevert lisztet. A tojások fehérjét kemény habbá verjük és óvatosan a kakaós masszához keverjük.

A túrót kikeverjük a tojással, cukorral, vaníliás cukorral, reszelt citromhéjjal, búzadarával.

Egy közepes méretű (kb. 31x23cm) tepsibe sütőpapírt teszünk, beleöntjük a kakaós masszát, amibe kanalanként, "foltokban" beleszórjuk a túrós krémet. Kicsit soknak tűnhet a krém, de a sütés folyamán belesüllyed a kakaós masszába. Bátran "foltozzunk" vele.

Előmelegített sütőben sütjük, lassú tűzön. Tűpróbával ellenőrizzük.
A végeredmény nagyon-nagyon finom, könnyű, túrós süti.


És hogy mennyire finom, azt az bizonyítja legjobban, hogy egy nap alatt az egész tepsi süti elfogyott.
Babukám ismét segített "mosogatni". Nyalagázott:


Van még sütikém ám, mely ugyancsak gyors, egyszerű, hamarabb eltűnik, mint ahogy elkészül és isteni:
almás piskóta:
Egy közepes méretű tepsi aljára szórok kb. 3-4 evőkanálnyi cukrot, rádarabolok 5 dkg. vajat. 6 alma héját levágom, magházát kivájom, cikkekre vágom, a tepsibe rakom, megsütöm.
Amíg az almaszeletek a sülnek, 6 tojásból, hagyományos módon piskótát készítek, amit a megsült almaszeletekre öntök.
A piskótát is megsütöm. tűpróbával ellenőrzöm.

 Ahogy elkészült a tészta, rögtön kiborítom a tepsiből.
Ízlés szerint fahéjas cukorral, vagy kókuszreszelékkel megszórva tálaljuk.

Ma készítettem medvehagymás-juhtúrós tönkölypogácsát:
hozzávalók: 50 dkg. tönköly fehérliszt,10 dkg. teljes kiőrlésű tönkölyliszt, 2 tojás sárgája, 25 dkg. Rama, 1 dob. zsíros (20%) tejföl (175g.), 3 dkg. élesztő, 0.5 dl.tej, 70 g. juhtúró, 2 tk. cukor, 3tk. só, 1 cs. medvehagyma, 1 tojás a kenéshez

A liszteket a margarinnal elmorzsoljuk, hozzáadjuk a tojássárgákat, a tejfölt, a juhtúrót, a sót, valamint a langyos-cukros tejben felfuttatott élesztőt.
A felaprított medvehagyma felét a simára gyúrt tésztához keverem, majd langyos helyen duplájára kelesztem.
A megkelt tésztát kinyújtom, megszórom a maradék medvehagyma felével, feltekerem, fél órát állni hagyom, majd megismétlem a nyújtást-szórást-tekerést és ismét pihentetem.
Kb. egy centi vastagságúra nyújtom, keresztbe bevagdosom a tetejét, kiszaggatom, tojással megkenem, pirosra sütöm.
Apa akkor ért haza, amikor szaggattam a pogácsát. Azt mondta, hogy nem éppen gusztusos, ahogy a medvehagyma szálak egy-egy helyen kilógnak és különben is, ez a sok apró zöld "izé" benne, nem étvágygerjesztő.
Sütés közben, egyre intenzívebb lett az illat, amely meghozhatta a gusztust és az étvágyat, mert nagyon gyorsan ürült a tál.
Persze, hogy örültem!


Legyen ez a végszó a következő viszont-olvasásig!

2012. március 22., csütörtök

Olá medvehagyma!

És újra itt van! Ismét eljött a medvehagymaszezon.
 Imádom és ki nem hagynám! Rengeteg finomság készíthető belőle, de én simán,  vajas kenyérrel is töménytelen mennyiséget meg tudok belőle enni.

Leveleit tavasszal, a virágzás előtt szedik, és frissen használják fel, mert szárítva gyógyhatásuk gyengül. Hagymáját a fokhagymáéval azonos módon hasznosítják.
Gyűjtéskor fontos az óvatosság, mivel a medvehagyma könnyen összetéveszthető a  gyöngyvirággal.  Az eredmény súlyos, esetenként halálos mérgezés lehet, mivel az említett növény levelei emberi fogyasztásra alkalmatlanok.
A medvehagyma és a gyöngyvirág közti legfőbb különbség az, hogy a medvehagyma levelei és virágzata is erősen fokhagyma-illatúak, míg a másik két növényé nem. A gyöngyvirág levelei rövidebbek és jelentősen szélesebb, tojásdad alakúak; virágai pedig nem a szár csúcsán, hanem a tő közelében erednek és édes illatúak.
A védett területek kivételével hazánkban még nem tiltott gyűjtése.

Fiatal leveleit és hagymáját használják gyógyászati célokra. Fokozza az étvágyat és az emésztőrendszer működését. Vérnyomás és vérzsírcsökkentő, vértisztító hatása van, C-vitamin tartalmának köszönhetően javítja a szervezet ellenálló képességét. Kedvezően hat a gyomorra, krónikus hasmenés és szorulás esetén is jó hatású. Enyhíti a szédülést, fejfájást, tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, könnyíti a vizeletürítést.
Frissen a leghatékonyabb és legfinomabb. Eltartható aprítva sóval összekeverve, olajban, valamint a legegyszerűbb, ha lezárt nylon zacskóban lefagyasztjuk. Célszerű kis zacskókban lefagyasztani és úgy eltenni, hisz akkor nem kell felengedni mindet. A fagyasztás után a felengedett medvehagyma rostjai szétesnek és sötétedik, valamint némi levet ereszt, azonban még mindig a fagyasztás őrzi meg hatóanyagának nagy többségét.

Enyhe vérlemezke- (trombocita-) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel együtt fogyasztása nem javasolt, mert a vérzés kockázatát fokozza. Ugyanezért nem szabad hagymát enni műtétek előtt, és rendszeres fogyasztása a nem szteroid véralvadásgátlót, gyulladáscsökkentőt szedő betegek számára csak orvosi felügyelettel engedhető meg.
Az első üdítő ételünk a medvehagyma-pesto:
Hozzávalók: 8-10 db. medvehagyma levél, 1 ek. fenyőmag, 2 gerezd fokhagyma, kb. 2 ek. olívaolaj,
                   30g.   friss bazsalikom, 1 ek. reszelt parmezán
A medvehagyma leveleket nagyon apróra vágjuk a bazsalikommal együtt, majd a fenyőmaggal, fokhagymával és a reszelt parmezánnal mozsárban finom krémmé keverjük. Apránként hozzáadagolunk 2 evőkanálnyi olívaolajat is, illetve annyit, amennyinél kenhető, lágy masszát kapunk.
Főtt tésztához is keverhetjük, nagyon finom.



Nagyon finom a medvehagyma-krémleves:

Nagyon kevés olajon egy fej hagymát megdinsztelek,mellé rakok két gerezd zúzott fokhagymát, majd ha az illatozni kezd, teszek rá egy felkockázott burgonyát. Kevés vízzel , vagy hús alaplével felöntöm és a burgonyát puhára főzöm. Zabtejszínt öntök bele, amivel kiforralom a levesünket. Rádobok egy csokor medvehagymát, egy percig főzöm, majd az egészet rúdmixerrel egyneműsítem. Tálaláskor pirított mandulaszeleteket szórok a tetejére.
Ahogy Babukám ette, pirított kenyérkockákkal:


A medvehagyma péksüteményekbe is süthető, rendkívül kellemes ízt kölcsönözve az ételnek.
Aki nem ismeri, mindenképp próbálja ki valamilyen formában.
Aki ismeri és szereti, mindenképp gondoskodjon arról, hogy ez a hagyma legyen akár a kamrájában, akár a fagyasztójában. Rendkívül sokoldalúan felhasználható gyógynövény, mely az igazi tavasz eljövetelét jelzi, segíti szervezetünket a télen felhalmozódott méreganyagok kiürítésében, valamint az első igazi vitaminforrás a tél után.

Medvehagymás muffin:

 1 bögre teljes kiőrlésű tönkölylisztet és 1 bögre tönköly fehér lisztet elkeverek 1 cs. sütőporral, 3 tk. sóval, 1-1 ek.lenmaggal és szezámmaggal. 1 fej hagymát megdinsztelek kevés sóval. 1 bögre tejet, 0.5 bögre olajat, 1 tojást, valamint a dinsztelt hagymát simára dolgozom a lisztes keverékkel, végül 1 bögre, aprított medvehagymát teszek hozzá. Előmelegített sütőben sütöm.



Legyen ez a végszó a következő viszont-olvasásig!

2012. március 20., kedd

Mesés napok és ízek!

Ez a hosszú hétvége!! Mesés volt. Itthon elvégeztük a dolgainkat, majd összeszedtük a vinni-valót és elmentünk Tötö papáékhoz a tanyára. Mondanom sem kell, Babu élvezte leginkább a kiruccanást. Végre Papi is velünk jött, sőt, ott is aludt. Két nap a napsütésben, jó időben, jó levegőn!
Bármikor, bármennyit vagyunk a tanyán, Babunak nem elég. Imádja Papát, imádja az állatokat, alig várja, hogy segíthessen az etetésben és a ház körül.
Cipekedik, tesz-vesz, dolgozik, segít.

Ilyenkor nem is erőltetem az ebéd utáni alvást, hagyom mozogni, szaladgálni. Még az sem zavar, ha nyakig sáros, homokos lesz.
Azt is meg kell említenem, hogy alig látom Babut. Egész nap el van az állatokkal, Tötö papával. Néha hallom valahonnan, hogy szólítgatja Papát, amikor elmarad mellőle valami miatt: "Tötö papa váj meg!" "Jöjök is!"
Ahogy megérkezünk a tanyára, én szinte megszűnök létezni számára. Csak Tötö papa van, meg az állatok.
Annyira más minden ott. Tiszta a levegő, csend van, nyugalom, még az egyetlen kisbolt is csak reggel és délután van nyitva egy-két órát.

Estére aztán annyira elfáradt Piciri, hogy fél8-kor már aludt. Fel sem ébredt reggel fél7-ig.
Aztán minden kezdődött elölről.
A hétfői napot szinte végig aludta itthon, az ágyacskájában.
Alig várjuk, hogy ismét elmehessünk és ahogy lehet, megyünk is.

Természetesen készítettem néhány ételt, hogy ne kelljen hétvégén a főzéssel foglalkozni, valamint hogy vihessünk magunkkal is ennivalót. No, nem, mintha nem lenne mit enni Papáéknál, mert van, de nem szeretek kényelmetlenséget okozni Zsuzsa-mamának és persze Babukámnak sem mindegy, hogy mit eszik.
A székrekedés ugyanis makacsul tartja magát és már nagyon oda vagyok e miatt.

Az egyik legfontosabb dolog, hogy leves legyen.
Most tárkonyos csirkeragu-levessel készültem:
Egy fej vöröshagymát pici sóval kevés vajon és olívaolajon megdinsztelek, ráteszem a megtisztított, felaprított zöldségeket: sárgarépát, fehérrépát, zellert. Fűszerezem kevés fehér borssal, 1 tk. tárkonnyal. Fedő alatt dinsztelem hozzáadott víz nélkül! Ahogy a zöldségek kezdenek levet engedni, hozzáteszem a csíkokra vágott csirkemellet és fedő alatt szinte teljesen puhára dinsztelem a húst és a zöldségeket.
Mikor a zöldségek már majdnem teljesen megpuhultak, felöntöm hús-alaplével, hozzá teszem fél citrom levét, majd ha felfőtt a levesünk meglepem egy kisebb tálka fagyasztott zöldborsóval. Míg a borsó megpuhul, zabtejszínt simára keverek egy evőkanálnyi mustárral, még egy csipet tárkonnyal és kb. két evőkanálnyi rizsliszttel. A forró léből egy-két merőkanálnyit a habaráshoz teszek (hőkiegyenlítés), majd vékony sugárban, folyamatos kevergetés mellett a levesbe csorgatom a hígított tejszínt. Ahogy levesünk felfő, lezárom a gázt.
Mindenféle ételallergiában szenvedő fogyaszthatja eme levest.

Mivel itt a tavasz, már nagyon, megjelent a medvehagyma. Én személy szerint nagyon szeretem. Vajas kenyérrel köménytelen mennyiséget képes vagyok megenni.
Megígértem, hogy amíg a medvehagyma szezon tart, nagyon sok ételt fogok készíteni belőle.
Most medvehagymás fűszervajjal töltött csirkecombot sütöttem:

Egy teavaj felét habosra kevertem sóval, borssal, 3 gerezd zúzott fokhagymával és medvehagymával. Szezonban mindig igyekszek nagy mennyiségeket vásárolni a medvehagymából, mert megtisztítva, megszárítva, folpackba tekerve a fagyasztóban el tudom tartani. Amikor szükségem van rá, mint jelen esetben, akkor a becsavart rudacskából annyit csíkozok fel, amennyi az ételemhez kell.
Két-három csirkemájat megkapartam, a kapott pépet a kész fűszervajhoz kevertem egy evőkanálnyi majoránnával.
 A csirkecombokat sóztam, borsoztam. Egy evőkanál nyelével óvatosan- nehogy átszakadjon a bőr -elválasztottam a bőrt a hústól.
A bőr alá töltöttem a májas-vajat tölteléket, a combok tetejére tettem egy-egy szelet füstölt szalonnát. Egyéb zsiradék hozzáadása nélkül, 2 fej, felkarikázott vöröshagymára fektetve,lefedve sütöttem, míg a hús megpuhult, majd fedő nélkül tovább pirítottam.

Apának burgonyapürét, Babunak és magamnak zeller-pürét készítettem mellé, valamint zöldséges hajdinagombócokat:

Maradt meg egy kevés medvehagymás hajdinám, melyet újrahasznosítottam.
Fagyasztott vegyes zöldséget főztem meg, enyhén sós vízben. Ezt hozzákevertem a kész hajdinához két tojással.
A félkör alakú, szilikonos formába tettem reszelt sajtot, erre halmoztam a zöldséges hajdinákat, majd a tetejükre is szórtam kevés sajtot. A szilikonos formát tepsibe raktam, melybe vizet engedtem, így tettem a sütőbe. Kb. fél óra alatt, takarék lángon készre sütöttem. Isteni lett.

Olyan sikere volt a zöldséges gombócoknak, hogy a fokhagymás tejbe áztatott, panírozott csirkemell-szeletek  szeletek mellé is ezt kérték:


A legsikeresebb a sajtos süti volt, melyből azóta is folyamatosan készítenem kell. Egyszerű, gyors és isteni.

Babu- bár nem igazán ehetne ilyet- 5-6 darabot is megeszik belőle.
Egy ismerősöm házibuliján találkoztam először ezzel a süteménnyel, melynek receptjéért nagyon sokat kellett könyörögnöm és nagyon sokat kellett rá várnom, de megérte.
A tésztához 30 dkg. lisztet, 1 Ramat, 1 tejfölt, vagy joghurtot, kevés sót összedolgozunk, egy éjszakára a hűtőbe tesszük.
A kivételt követően, a tésztát ketté osztjuk. Egyenként, kb. 5mm. vékonyra nyújtjuk. Egyik tésztát pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, tojással megkenjük, sajttal megszórjuk, megsütjük (teteje).
A másik tésztát csak szaggatjuk és sütjük (alja).
Közben krémet készítünk: 1  tejföl, vagy joghurt, 1 ek. liszt, 1kk. só. Ezeket közepes lángon sűrűsödésig keverjük, majd 2 tojás sárgáját hozzá tesszük. Ha félig kihűlt, 10dkg. vajat és 10dkg. reszelt sajtot hozzá adunk.
A krémmel a kisült pogácsák alsó és felső részét összeragasztjuk, a ragasztás mentén a süteményt reszelt sajtban megforgatjuk.

Egyik nagy kedvencem a sonkás-tészta:
Kevés vajon, sóval, vöröshagymát dinsztelek, majd ráteszem a csíkokra vágott sonkát. Amint a sonka átpirult, felöntöm zabtejszínnel, hagyom alaposan kiforrni, majd lezárom a gázt.
Tésztát főzök, melyet leszűrés után összekeverek a sonkás szósszal, tűzálló tálba teszem, megszóróm reszelt sajttal és a sütőben pirosra sütöm.
Ha durum tésztát főzök hozzá, a tésztát hagyom kihűlni, csak aztán keverem össze a szósszal, különben az összes szaftot felszívja és a végeredmény száraz lesz.

Legyen ez a végszó a következő viszont-olvasásig!


2012. március 12., hétfő

Heti menü és egy terv!

Igyekeztem a héten olyan ételeket készíteni, melyek egyrészt Babu is fogyaszthat, szeret és Papi igényeit is kielégítik, másrészt eltarthatóak, mert Dino-Land volt a cél hétvégén.  Ez a kép bizonyítja, hogy eljutottunk oda:


Első fogásként készítettem Babunak burgonyás tarhonya levest:
Egy kisebb fej hagymát megdinszteltem, majd tettem rá kb. három evőkanálnyi tarhonyát (lehet reszelt tészta is, én most ezzel készítettem).
Amint a tarhonya alaposan átpirult, levettem a tűzről, megszórtam kevés pirospaprikával, vega-mixel, alaposan elkevertem, felöntöttem 4 bögrényi vízzel és visszatettem a tűzre.
Amint a levesem elkezdett főni, beletettem  egy nagyobb, kockákra vágott krumplit. Amint a krumpli megfőtt, készen is volt a levesünk.


Egyszerű, gyors, olcsó és nagyon finom.

Babu és Papi is szereti a rizst. Rizses hús régen volt, így gondoltam, neki ugrok:
Én mindent rizses ételhez, jázminrizst használok. Tudom, hogy nem olcsó, de olyan íze van, ami semmihez nem hasonlítható. Még az ilyen egyszerű ételnek is mennyei plussz ízt kölcsönöz.
Pörkölt alapot készítettem, melybe csirke aprólékot tettem.
Persze bármilyen húsból lehet készíteni. Kacsából nagyon finom. Én jelen esetben nagy adag pörköltet készítettem, melyet lefeleztem. Egyik részéből lett a rizses hús, másik feléből tejfölös csirkepörkölt.
Míg a hús puhult, elkészítettem a jázminrizst teljesen hagyományos módon. Kissé megpirítottam nagyon kevés olajon, felöntöttem kétszeres mennyiségű vízzel, fűszereztem sóval, vega-mixel és puhára főztem.
Amikor a pörkölt készen lett, kb. egy deci vizet öntöttem hozzá, belekevertem a kész rizst, tettem hozzá 3 evőkanálnyi Globus ketchupot, egyet rottyantottam rajta, majd hagytam letakart fedő alatt még kb. 40 percig állni, hogy az ízek alaposan összeérjenek.
A rizses hús így kellemesen szaftos, nem zsíros és nem tocsogós.

Mivel hétvégén megnéztük a Dino kiállítást, úgy főztem, hogy itthon csak melegíteni kelljen az ételt, hazaérkezésünkkor. Három ételünk már készen volt így.
A következő fogás igazából az egyik kedvencem. Nem csak azért, mert teljesen allergén-mentes, hanem mert egyszerű, gyors és igen ízletes.
Zacskóban sült csirke burgonyával:
Első lépésként fűszerkeveréket készítettem:
1 tk. pirospaprika,
1 kk. fekete bors,
1 ek. vega-mix,
1 tk. só
2 fej zúzott fokhagyma
2 ek. olívaolaj
Három csirkecombot és két szárnytövet alaposan megforgattam ebben a keverékben, majd az egészet sütőzacskóba tettem.
5 fej nagyobb burgonyát megtisztítottam, hosszában 4 felé vágtam és a hús mellé tettem.
Miután a zacskót lezártam, fogpiszkálóval 7-8 lyukat döftem rá, betettem a sütőbe és megsütöttem.

A fűszeres hús levében megsült a burgonya is, melynek íze teljesen harmonikus volt a csirkével. A zacskóban a hús először megpuhul, majd megpirul. Semmi különösebb dolgunk nincs vele, csak a kész ételt kicsomagolni belőle és megenni.
Én még készítettem hozzá körteként medvehagymás hajdinát:
Egy csészényi hajdinát enyhén megpirítottam kevés olajon, majd kétszeres mennyiségű vízzel felöntöttem. Fűszereztem kevés sóval, vega-mix-el. Amikor teljesen elfőtte a levét, lezártam alatta a gázt, morzsoltam bele két nagy marék szárított medvehagymát és letarkart fedő alatt hagytam állni még kb. 40 percet, majd beleforgattam a medvehagymát a hajdinába.


A hajdináról érdemes tudni, hogy gluténmentes, lisztjével kiválthatjuk a hagyományos fehér-lisztet. A belőle készült sütemény ugyanúgy ízletes, a színe lesz kicsit sötétebb. Bővebben olvashattok erről a gabonáról a http://www.biokonyha.gportal.hu/gindex.php?pg=26747239 oldalunkon, a hajdina címszó alatt.

Másik nagy kedvencem a medvehagyma. Tavasszal frissen lehet kapni a jobb zöldségboltokban, helyenként piacokon, gyógynövényboltokban. Szárított formában vagy teaként lehet hozzá jutni gyógynövény, vagy Herbária boltokban, vagy fűszerként, aprított formában az Ázsia boltban, jobb fűszerboltokban, gyógynövényboltokban.  Bővebben a gyógyhatásairól, tulajdonságairól itt olvashattok.

Nagyon sokféleképpen felhasználható, ahogy szezonja lesz, ígérem nagyon sok étel készítünk belőle, mint ahogyan a hajdinából is.

Mindannyian szeretjük a padlizsán-krémet. Egészséges, finom, könnyen beépíthető a diétázók étrendjébe is.
Én is készítettem a héten egy adagot:

Ezt a receptet egy nagymamától kaptam, akivel egykor a játszótéren szinte minden nap találkoztam, mikor az unokáját hintáztatta. Most már sajnos hazautazott Romániába, de kérésemre a mellékelt receptet egy nagy adag krémmel tetézte, mely igen hamar elfogyott:
2 nagyobb, vagy 3 közepes nagyságú padlizsánt megsütünk, majd hagyjuk kihűlni. Kikaparjuk a belsejét, de ügyeljünk arra, hogy fa, vagy műanyag kést használjunk, a fém megkeseríti az ízét. Miután kikapartuk a belsőt, alaposan összeaprítjuk, összezúzzuk.
Majonézt készítünk 1 tojássárgából, 1 deci olajból, 1 tk.mustárból, 1 kis pohár tejfölből.
Ebbe a majonézbe keverjük a zúzott padlizsánt, melyet ízesítünk még 1közepes fej, apróra vágott vöröshagymával és 4-5 gerezd zúzott fokhagymával.
Pirítósra kenve fogyasztjuk.
Diétázók, étel-allergiában szenvedők a házi majonéz helyett üzletben kapható, speciális majonézt is használhatnak.

Ezzel a recepttel kapcsolatosan jött egy ötletem, melyet nagyon szeretnék megvalósítani.
Van egy kedves nagynéném, aki istenien főz. Tudom, hogy mindenkinek a saját édesanyja főztje ízlik a legjobban (tisztelet a kivételnek, mert van ilyen) és ezzel én is így vagyok, de a nagynéném igazi géniusz.  Nekem Ő jelenti a kapcsot drága Tőzsér-nagymamámhoz.
Azok az ízek, melyek keze alól kikerülnek, nagymamámat idézik, aki rettenetesen hiányzik, bár sajnos már nagyon rég nincs köztünk.
Szóval a nagynéném receptjeiből szeretnék egy nagy csokorra-valót megosztani veletek. Persze az Ő engedélyével.

Legyen ez a végszó a következő viszont-olvasásig!

Tavaszi, húsvéti dekorációk IV.

Hosszú volt a hét. Főként, hogy nem nagyon mozdultunk ki. Mostanra szinte teljesen rendbe jött Babu. Néha köhög még, de ha szaladgál egy kicsit, akkor intenzívebben, csúnyábban köhög.
Leginkább sétálgatunk:
A holnapi tornát még kihagyjuk, de aztán mindent bepótolunk.
A hosszú hétvégén meglátogatjuk Papáékat a tanyán, lovagolunk, állatokat etetünk és az előre jósolt kellemes időjárás minden percét a szabadban töltjük. Persze rengeteg képet is készítünk majd, finom ételekkel.

Amíg itthon kellett lennünk, nagyon sok szép dolgot alkottunk Babuval.
Vettünk 3 kisebb, 3 nagyobb hungarocell tojást, amit feldíszítettünk:
Volt nekünk egy régi, kinőtt, itt-ott foltos fehér polár felsőnk, amit már korábban szétvagdostam. Még mindig van az anyagból. Ez szolgáltatta nyuszijaink fülét, melyre dekorgumiból vágtam belsőket. Az orr és a láb is dekorgumiból készült.
Amint a kivágtam a lábakat, orrot, fülbelsőket, a tojásokat felragasztottam a talpakra, ráragasztottam az orrot és a füleket. Egy-egy kisebb gombostűvel segítettem a ragasztást, illetve ilyen tűvel fogattam a tojásokhoz a masnikat is.
A szemeket Müller drogériában vettem, ahogy a dekorgumikat is.

Másik két hungarocell tojásból csirkéket készítettünk:

 Ezek elkészítése egyszerűbb volt, mint a nyusziké. Babu valami miatt a csirkékhez húz jobban, ezeket jobban szereti.
A szárnyak és a taréj dekorgumiból készült, a nagyobb csirke csőre filcből, melyet egy vékonyabb drótra ragasztottam alulról-felülről úgy, hogy a dót egy része a csőr tövénél kimaradjon. Ezt a kilógó részt szúrtam a tojásba.
A kisebb csirke csőre egy kisebb, háromszög alakúra vágott dekorgumi.
A talapzatra ugyancsak gumiból vágtunk virágokat.

Egy harminc darabos tojástartót szétvágtunk három-tartós darabokra. Ezeket a darabokat különböző színűre festettük temperával és akril festékkel.
A sárga színű tartóból katicás-csirkés-gombás dísz lett:


A többiből egészen más dekorációt tervezek.
Megpróbálok tojást úgy feltörni, hogy a tetejéből egy kisebb darabot szedjek le, a nagyja pedig egyben maradjon. A  nagyobb tojás belsejét kimosom, kevés földdel megtömöm és ültetek bele valamilyen pozsgás-növényt.
Ezt helyezem a színes tartókba, melyet kitömök natúr rafiával. Amint készen lesz egy is, megmutatom.

Legközelebb ételeket is hozok.

Legyen ez a végszó a következő viszont-olvasásig!