2012. május 6., vasárnap

Új megvilágításban a zsír!

Kb. 50 éve tudjuk, hogy azokban az országokban, ahol sok zsíros (telített zsírsavakban  gazdag) ételt fogyasztanak, jóval több a szívroham, mint ott, ahol kevesebb ilyen élelmiszer szerepel az étrendben. A telített zsírok hatására- ami egy viaszos anyag- megnő a vér koleszterin szintje, ami lerakódik az erekben és akadályozza a szív megfelelő vérellátását.
E tény következményeként, zsírellenes kampány indult világszerte, melynek következtében nagyon sokan a zsíros tej- és tejtermékek helyett zsírszegényt kezdtek fogyasztani, a szalonnát száműzték az étrendjükből. Rengeteg termékre rákerült a zsírszegény, vagy zsírmentes jelző.
Sokan az összes zsiradékot kiiktatták étrendjükből, ami már egészségtelen.



Szervezetünk a bevitt zsír 80%-át elraktározza. Ha sportolunk, aktív fizikai életet folytatunk, e tartalék nagy része felhasználódik, ellenkező esetben egyre csak halmozódik, ami súlygyarapodáshoz vezet.
Az étrendi zsiradék kb. 20%-át a szervezet munkára fogja, ugyanis sok sSzedése mekgezzövetnek, biológiai folyamatnak van szüksége a napi zsírutánpótlásra. Nélküle hajunk  és bőrünk szárazzá, törékennyé válna, a zsíroldékony vitaminok( A,D,E,K ) nem tudnának felszívódni.
Létfontosságú szerepet játszik a sejthártya kialakulásában. Vérnyomást szabályozó, vérrögképződést gátló, valamint sérülések és fertőzések esetén a regenerálódást gyorsító hatással rendelkezik. Elősegíti a védelmet biztosító vegyületek képződését.
A zsírok bizonyos fajtáit (telítetlen zsírsavak, linolsav, linolénsav) "F-vitaminnak" nevezzük.

A szervezet nem képes önmagában, bizonyos létfontosságú zsírsavakat előállítani, ezért a napi felvett kalória legalább 1%-át az esszenciális (nélkülözhetetlen), többszörösen telítetlen zsírsavak tegyék ki, melyek halakban és a diófélékben találhatóak meg.
Omega-3 zsírsavakban igen gazdag, a régről oly jól ismert csukamájolaj, a hideg tengereben élő halak húsa. A zsírréteg, ami védi ezeket a halakat (szemling, atlanti óceáni lazac) a hidegtől, igen gazdag eme zsírsavban.
A szárazföldi állatok húsával ellentétben a halak minél zsírosabbak, annál egészségesebb tápláléknak számítanak. A lazac, a tonhal, a makréla, a hering, a szardínia, valamint az édesvízi halak közül a tavi pisztráng, a busa, a csuka és a harcsa bővelkedik ilyen zsírsavban.
Nem csak a halból juthatunk hozzá a fontos zsírsavakhoz. Az egyik alternatíva a halolaj kapszula.  Szedése megkezdése előtt mindenképpen konzultáljunk orvosunkkal, mert vérhígító hatású gyógyszerekkel egyótt nem lehet őket alkalmazni!!!
Másik alternatíva a dió és a lenmag, illetve az ezekből sajtolt olajak, melyek ugyan nem tartalmaznak omega-3 zsírsavat, de a bennük található alfa-linolsavból szervezetünk képes előállítani őket.
Az omega-6 zsírsavak egyrészt főzőolajokban (kukorica-, napraforgó-, pórsáfrányolaj), másrészt szójaolajban találhatók meg.

Mindenféle zsír és olaj telített, valamint egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak keveréke.


Az egyszeresen telített zsírsavak egyik legkiválóbb, természetes forrása az olívaolaj. Ilyen zsírsav található még a repceolajban, a búzacsíra-, lenmag-, amerikai mogyoróolajban, a diófélékben, így a földimogyoróból készült vaj, vagy olaj ugyancsak jó választás, csak úgy, mint az avokádó.

A főzőolajok tárolása:
Az olíva- és a repceolaj az egészséges zsírsavak és antioxidánsok kiváló forrása. Tároláskor figyeljünk arra, hogy átlátszó, vagy világos flakonban hamarabb megromlik, ezért inkább kerámiaedényben, vagy sötét üvegben tartsuk. A főzőolajok többségét fénytől védve, száraz helyen kell tárolni.
Ne hagyjuk az olajat a sütő vagy a fűtőtest közelében. Ha lassan használjuk el, tegyük inkább a hűtőbe.A diófélékből készült, nagyon hamar avasodó olajakat, mindenképpen hűtőszekrényben tároljuk. Bizonyos olajok hidegen sűrűvé válnak és elvesztik átlátszóságukat, de szobahőmérsékleten visszanyerik eredeti, hígan folyós állagukat.
Bármilyen tárolóedényt választunk is, fontos, hogy légmentesen záródó kupakja vagy fedele legyen, mert a levegővel érintkezve a zsírokban, olajokban autoxidáció megy végbe, vagyis megavasodnak.
Minden főzőolaj megromlik egy idő után, akármilyen elővigyázatosan is tároljuk. A felnyitástól számítva, saját flakonjukban általában egy évig őrzik meg ízüket és tápanyagtartalmukat.


Legyen ez a végszó a következő viszont-olvasásig!